Izolacja wysp trzustkowych zakończona przeszczepem

 

27.10.2018 roku wraz z naszym pierwszym podanym pacjentowi allogennym preparatem wysp trzustkowych, pojawiła się w Polsce realna szansa na terapię dla pacjentów cierpiących na cukrzycę typu 1 trwającą powyżej 5 lat z często występującymi epizodami hipoglikemii. Skuteczna izolacja w laboratorium CellT odbyła się 25/26 października 2018 roku. Odpowiednia jakość i ilość wyizolowanych wysp trzustkowych umożliwiła dokonanie w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym pierwszego skutecznego  przeszczepu.

Na ten moment czekaliśmy wraz z zespołem od kilku lat  w  CellT, jak i lekarze specjaliści z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku, a przede wszystkim  sami pacjenci zakwalifikowani i umieszczeni na liście oczekujących na przeszczep.

Na nas jako wykonawcy preparatu, spoczywa wielka  odpowiedzialność, a istotą całego procesu jest uzyskanie wystarczającej liczby zdrowych wysp trzustkowych, tak by mogły podjąć produkcję insuliny. Podstawowym warunkiem jest właściwa jakość narządu przekazywanego do laboratorium  oraz  czas, bowiem od chwili pobrania do momentu rozpoczęcia izolacji wysp nie powinno minąć więcej niż siedem do ośmiu godzin. Ważny jest również sposób w jaki chirurdzy pobiorą i zabezpieczą trzustkę. Zależy od tego jakość oraz liczba wyizolowanych wysp. Z miliona wysp, które przeciętnie znajdują się w trzustce, jesteśmy w stanie uzyskać  300-600 tys. Kluczowym elementem jest unikalna kompetencja izolacji wysp w oparciu o know how jednego z najlepszych ośrodków transplantacyjnych w Chicago. Bez wielu próbnych izolacji, bezwzględnego przestrzegania procedur i zapisów w specyfikacjach nie ma możliwości wytworzenia wysp trzustkowych o właściwych i optymalnych parametrach. Sam zabieg wszczepienia wysp trzustkowych polega na wprowadzeniu zawiesiny wysepek trzustkowych do żyły wrotnej, krótkiego naczynia krwionośnego, które gromadzi krew z żołądka, jelit, śledziony i trzustki, a także odprowadza ją do wątroby. Żyłą tą wędrują one do wątroby, gdzie mają się zagnieździć i rozpocząć produkcję insuliny. Jest to zabieg mało inwazyjny, a lekarze muszą pod kontrolą USG wkłuć jedynie specjalny cewnik w żyłę wrotną pacjenta/biorcy.

Sukces, który osiągnęliśmy, zawdzięczamy wsparciu i ciężkiej pracy wielu osób zaangażowanych w proces. Nasz zespół szkolący się pod okiem dr. Karoliny Gołąb, przy pełnym nadzorze ze strony Profesora Witkowskiego osiągnął unikatową kompetencję skutecznej izolacji wysp trzustkowych. Ścisła współpraca z zespołami z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i UCK: nefrologami, chirurgami, radiologami,  zespołami pobierającymi narząd oraz koordynatorkami z UCK umożliwiły stworzenie standardowych procedur operacyjnych  i  spójnego procesu niezbędnego do realizacji tego przedsięwzięcia. Zespoły Banku Tkanek i Komórek  oraz kontroli jakości UCK czuwały nad bezpieczeństwem procesu. Istotną rolę odegrało laboratorium mikrobiologiczne UCK, gdzie zrealizowano najważniejsze wyniki badań, na które wszyscy uczestnicy procesu niecierpliwie czekali.

Tym wszystkim w imieniu właścicieli oraz Zarządu spółki CellT pragnę podziękować za dotychczasową dobrą współpracę, wierząc ze ten przeszczep otwiera nowy rozdział  w dziedzinie przeszczepów wysp trzustkowych w Polsce  i umożliwi nam dalszą pomoc kolejnym pacjentom.

 

Z poważaniem

Iwona Żygowska

CellT sp. z o.o.

 

 

Poniżej krótki list od profesora Piotra Witkowskiego z Uniwersytetu w Chicago, który osobiście uczestniczył przy podaniu pacjentowi preparatu wysp trzustkowych oraz zawsze wspiera nas wiedzą i doświadczeniem.

„Niezwykle się cieszę, że po wielu latach wspólnej pracy i przygotowań udało nam się szczęśliwie przeprowadzić pierwszy przeszczep wysp trzustkowych w Szpitalu Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.  Zabieg ten ma celu ułatwienie kontroli poziomu glukozy we krwi u chorych z bardzo chwiejną i trudną w kontroli cukrzycą typu 1. Jest to zabieg mało inwazyjny polegający na wpuszczeniu w kroplówce komórek wysepek trzustkowych przez cienki cewnik wprowadzony do wątroby przez radiologa interwencyjnego w znieczuleniu miejscowym. Komórki wysepek trzustkowych wymagają około 2 miesięcy na pełne wgojenie i funkcjonowanie. Jednak już teraz, dwa tygodnie po zabiegu chory dużo łatwiej kontroluje poziom glukozy we krwi, który waha się w fizjologicznych granicach 70- 180 a nie 20 -350 jak przed operacja. Lepsza i łatwiejsza kontrola poziomu glukozy zmniejsza postęp wtórnych powikłań cukrzycy, takich jak choroba wieńcowa, retinopatia, neuropatia, choroba nerek, przewlekle choroba naczyń krwionośnych. W ciągu kolejnych 2 miesięcy okaże się, czy chory będzie mógł całkowicie odstawić insulinę. 

Od 18 lat mieszkam w Stanach Zjednoczonych, gdzie jako chirurg transplantolog zajmuje się między innymi przeszczepianiem wysepek trzustkowych i moim marzeniem od zawsze było wprowadzenie tej nowej i rzadkiej procedury w ośrodku gdańskim, skąd pochodzę. Podczas jednego z moich pobytów w Polsce podzieliłem się swoim marzeniem ze Sławomirem i Iwona Żygowskimi, którzy postanowili zainwestować swój czas i pieniądze w zorganizowanie profesjonalnego laboratorium izolacji komórek do celów klinicznych- CellT. Wtedy to ówczesny Rektor GUMED Profesor Morys, po rekomendacji Pana Prof. Bolesława Rutkowskiego i Pana Profesora Śledzińskiego poparli inicjatywę i zaproponowali współpracę trójstronną- GUMED, Uniwersytet Chicago gdzie pracuje i CellT, prowadzącą do powstania programu. Wielu członków zespołu lekarskiego szkoliło się w Chicago i w ramach współpracy GUMED- UCK- CellT pomagało w organizowaniu laboratorium CellT w Gdańsku, aby można było przeprowadzić ten pierwszy zabieg.. Dr Karolina Gołąb, która od wielu lat jest menadżerem w moim laboratorium w Chicago kilkukrotnie szkoliła zespól w izolacji wysepek trzustkowych w Gdańsku. Teraz tez spędziła cały miesiąc na przygotowaniach, aby poprowadzić zespół w czasie tej pierwszej klinicznej izolacji i otrzymać wystarczającą ilość jak i jakość wysepek trzustkowych zapewniający odpowiedni efekt kliniczny.

Do tej pory ośrodek transplantacyjny w Warszawie wykonał kilkanaście transplantacji wysepek, lecz obecnie program ten jest nieaktywny. Były kierownik tego programu wyspowego docent Michał Wszoła od lat doradzał i wspierał zespól Gdański, który obecnie jest jedynym ośrodkiem w Polsce wykonującym te procedurę.

Chciałbym serdecznie podziękować wszystkim tym, którzy przyczynili się do powstania centrum transplantacji wysepek trzustkowych w Gdańsku. Była to dla mnie ogromna przyjemność dzielić się swoimi doświadczeniami i uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu, w pierwszym przeszczepie wysepek trzustkowych w ośrodku Gdańskim. Chętnie będę kontynuował dalsza współpracę i odwiedzał Gdańsk.  „

 

Spółka CellT, dołączając się do słów Profesora Piotra Witkowskiego, pragnie również wszystkim serdecznie podziękować za zaangażowanie i pomoc w doprowadzeniu do pierwszego w Gdańsku przeszczepu wysp trzustkowych.

Na słowa uznania zasługuje  cały zespół pracowników naszej firmy, którzy włożyli mnóstwo energii wysiłku by mieć w udział w tym ważnym wydarzeniu. Wielkie podziękowania i gratulacje dla  Ewy Szmit – Kosińskiej,  Barbary Partyka,  Natalii Niedziałek,  Magdaleny Bonieckiej,  dla Doktora Jacka Gulczyńskiego oraz  Jakuba Kontryma, którzy razem pod okiem Dr Karoliny Goląb brali udział w izolacji wysepek trzustkowych.

 

DZIĘKUJEMY!

 

Link do strony dr Piotra Witkowskiego – https://www.pwitkowski.org/news

Izolacja wysp trzustkowych zakończona przeszczepem

You May Also Like