W dniach 6 czerwca, 30 lipca i 1 września 2019 roku Zespół Cell-T przeprowadził trzy skuteczne izolacje wysp trzustkowych z trzustek od zmarłych dawców, które zakończyły się podaniem preparatu zawierającego wyspy trzustkowe pacjentom chorym na cukrzycę typu 1 w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku.

Ostatni przygotowany preparat wysp trzustkowych został podany pacjentowi, któremu w październiku 2018 r. po raz pierwszy przeszczepiono wyspy trzustkowe. Już po pierwszym przeszczepie zapotrzebowanie tego pacjenta na insulinę zmniejszyło się o połowę. Mamy nadzieję, że po podaniu drugiego preparatu, który wyizolowaliśmy w laboratorium Cell-T, pacjent będzie mógł całkowicie uniezależnić się od codziennych iniekcji egzogenną insuliną.

Po raz pierwszy Zespół Pobierający udał się poza region Pomorza po trzustkę, z której wyizolowano wyspy trzustkowe do transplantacji.

Zespół Cell-T dziękuje za merytoryczne wsparcie Dr. hab. n. med. Piotrowi Witkowskiemu i Dr Karolinie Gołąb.

Zespół procesowy laboratorium Cell-T: Dr Jacek Gulczyński, Natalia Niedziałek, Maria Bugajska‑Liedtke, Anna Wociór, Magdalena Boniecka.

Zespół logistyczny: Justyna Zembrzuska-Klasa, Iwona Żygowska, Zuzanna Żygowska i Tomasz Kopecki.

 

Kolejne sukcesy CellT: Wyizolowaliśmy wyspy trzustkowe, które podano pacjentom z cukrzycą typu I w kolejnych: trzecim, czwartym i piątym przeszczepie wysp trzustkowych.

You May Also Like